вівторок, 20 грудня 2011 р.

У Британії знайшли джерело будматеріалів для Стоунхенджа


У Британії знайшли джерело будматеріалів для СтоунхенджаУ Британії знайшли джерело будматеріалів для Стоунхенджа
АР
Британські геологи виявили в містечку Крейг Рос-і-Фелін в графстві Пембрукшир на південному заході Уельсу каменоломню, в якій стародавні кельти добували блоки пісковику і діабазу для спорудження Стоунхенджа, пише Archeology of Wales.
Більшість археологів і геологів сходяться на думці, що будматеріали не могли бути видобуті прямо на місці, в південно-західній частині Англії на місці сучасного графства Уїлтшир, і були доставлені на місце спорудження монумента з Південного Уельсу, де розташовані найближчі поклади цієї породи. Тут думки геологів сильно різняться - існує кілька десятків кандидатів на місце видобутку будівельних матеріалів для великого будівництва кам'яного століття.

Роберт Іксер з Лейчестерського університету і Річард Бевінс з Національного музею Уельсу вивчали мінеральний склад так званих блакитних каменів - кам'яних плит з діабазу, відносно твердої вулканічної породи. Вони проаналізували співвідношення кремнію та інших елементів у блакитних каменях Стоунхенджа і виділили кілька точок на геологічній карті Південного Уельсу, де могли залягати породи з таким хімічним складом. Після цього вони порівняли макроскопічну структуру зразків з покладів діабазу із зовнішнім виглядом кам'яних плит в стародавньому монументі і спробували визначити їх походження, керуючись реалістичністю видобутку і доставки будматеріалів до майданчика на південному заході Англії.
За їхніми розрахунками, стародавня каменоломня була в містечку Крейг Рос-і-Фелін в північній частині графства Пембрукшир. На цій території поклади мінералів поєднуються з ознаками існування стоянок давніх людей. Крім того, в цій місцевості колись були джерела води, які шанувалися древніми жителями Англії та Уельсу. Це може пояснити те, чому предки сучасних англійців і валлійців були готові тягнути багатотонні брили діабазу за сотні кілометрів від місця їх видобутку.
Як відзначають геологи, остаточне підтвердження істини їх припущень буде можливе з початком розкопок в районі Крейг Рос-і-Фелін і пошуком інструментів, якими користувалися стародавні люди для видобутку та транспортування монолітів.
Величезні кам'яні брили Стоунхенджа були центром однієї з ранніх світових цивілізацій. Про точне призначення Стоунхенджа вчені досі ведуть суперечки, одні вважають, що це жертовник, інші - що це найдавніша обсерваторія.
Нагадаємо, в 2009 році британські археологи виявили сліди мініатюрної копії Стоунхенджа всього за два кілометри від всесвітньо відомої стародавньої споруди.
Дослідники назвали цей об'єкт Блухенджем - через синюватий колір каменя, з якого він був зведений.
За матерiалами: Lenta.ru

Немає коментарів:

Дописати коментар