вівторок, 12 листопада 2013 р.

Марксу на радість. Знаменитий інвестор назвав причину грядущого краху капіталізму

Фото: АР
Наступна криза вб'є капіталізм - Фабер

У "фінансовій економіці" (або "монетарно-мотивованій економіці") ринок капіталу відчутно більше ВВП, і він направляє фінанси не тільки в інвестиції, а й в гігантські спекулятивні бульбашки, розмірковує в Business Insider знаменитий швейцарський інвестор Марк Фабер, який точно передбачив ситуацію на ринках у 2011-2012, а також кількісне пом'якшення в США.

Як зазначає економіст, бульбашки трапляються і в "реальній економіці", однак вони бувають рідко і за малого розміру не приносять значної шкоди економіці, чого не скажеш про міхури в "фінансовій економіці".

Крім того, продовжує думку інвестор, кожен інвестиційний міхур дає і позитивний ефект: різке прискорення темпів зростання, збільшення виробничих потужностей, падіння цін і доступність колись дорогих товарів і послуг для більшості споживачів.


" Так, наприклад, у XIX столітті бум будівництва залізниць і каналів призвів до зниження цін на транспорт, що зробило надзвичайно позитивний ефект на економіку. Інноваційний бум у 1920-х і 1990-х стимулював збільшення виробничих потужностей і підвищення продуктивності праці, що в свою чергу призвело до зниження цін на такі нові товари, як персональні комп'ютери, мобільні телефони, сервера і т. д. Таким чином, буми капіталовкладень, які неминуче ведуть до невеликих або великих інвестиційних катаклізмів, необхідні і є важливою частиною капіталістичної системи", -пояснює економіст.
Він додає, що в той же час тільки в "реальній економіці" (з невеликим ринком капіталу) міхури можна обмежувати доступом до заощаджень і кредитів; в той час як у "фінансовій економіці" (з непропорційно величезним ринком капіталу порівняно з розміром економіки) безлімітний доступ до кредитів провокує спекулятивні бульбашки, які не піддаються контролю.

Автор вважає, що справжніми причинами позиково-ощадної кризи (S&L) на початку 1990-х, фінансової кризи у Мексиці 1994-го, азіатської кризи 1998-го, і нинішньої економічної стагнації були вільна монетарна політика і зайве кредитування.

"Таким чином, Карл Маркс був правий, коли говорив, що кризи будуть більш руйнівними в міру розвитку капіталізму. Остаточний колапс станеться під час однієї з криз, яка буде такою великомасштабною і руйнівною, що знищить структуру всього капіталістичного суспільства", - резюмує автор.

Немає коментарів:

Дописати коментар